Zeytinyağı

20/02/2024

Zeytinyağı nemlendiricidir, arındırıcıdır, güzelleştiricidir ve tazeleyicidir. Yenilerek tüketilebilir ya da bölgesel olarak uygulanabilir. Sahip olduğu seçkin besin içeriği onu en üst düzeydeki süper gıdalardan biri kılar. Zeytinyağı benim iyi yağ olarak tanımladığım yağlardan biri. Zeytinyağının en büyük bileşeni yüzde 55 ila 85 arasında güzelleştirici etkiye sahip tekli doymamış yağ olan oleik asittir. Hücresel düzeyde, oleik asit plazma zarı tarafından sıvı veya yumuşak kalmak için kullanılır. Bu hücre zarları yüksek miktarda yağ ve kolestrolden oluşmaktadır ve beslenme düzeniniz yüksek miktarda oleik asit içerdiğinde hücre zarlarınız da oksidasyona karşı daha dayanıklı olur; bu da yaşlanma süreciniz yavaşlatır. Oleik asit kötü kolestrol seviyesini düşürme konusunda gerçek bir yıldızdır ve zeytinyağının düzenli olarak tüketilmesinin damar tıkanıklığını azaltarak koroner kalp hastalığına karşı koruduğu ortaya konmuştur. Kan damarlarında serbestçe dolaştığında hücreleri besler ve cildiniz de berrak bir güzelliği yansıtır. Zeytin ve zeytinyağında yüzdeki ince çizgileri ortadan kaldıran ve bağ dokuları tamir eden E vitamininden bolca bulunur. E vitamini aynı zamanda dolaşım sisteminin sağlığında önemli bir rol oynar ve sindirim sisteminde inanılmaz bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Güzelliği geliştiren skualen maddesi de zeytinyağında bulunur. Bu maddeye dikkat çekmek önemli çünkü cildinizin görünümünü yumuşatırken bir yandan da bağışıklık sistemimizi güzelce güçlendirir.

Zeytinyağını çiğ olarak tüketmek yada onu doğrudan cilde uygulamak önemlidir çünkü pişmiş yağlar tüm gıdalar arasında fiziksel güzelliğe en çok zarar verenlerdir. Dokularda enflamasyon yaratırlar, kardiyovasküler sistemi tıkarlar ve hücresel yaşlanma sürecini hızlandırırlar.Yüzünüzün rengini mahfederler ve yüz ile vücutta akneye sebep olurlar. Ancak pişmemiş çiğ yağ bunun tam tersini yapar.Çiğ yağlar rejiminize ekleyeceğiniz en iyi gıdalardan bazılarıdır çünkü cildi güzelleştirirler, eklemleri ve bağırsakları nemli tutarlar, hücre zarlarını güzelleştirirler, enflamasyon ile savaşırlar ve yağda çözünen besinleri dokulara geri kazandırırlar.

Kaliteli zeytinyağı nasıl seçilir?
Koyu renkli cam bir şişede satılan organik taş baskı ya da soğuk sıkım zeytinyağını tercih edin. Yağlar ışığa karşı duyarlıdır ve asla şeffaf cam kapta ya da plastik kaplama bir şişede saklanmamalıdır.

Posted in Genel
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!