Sağlık ve Sağaltım İçin Yiyecekler

21/09/2023

Bu bölümde sağlıklı yaşam kurallarımıza biraz ara verip en yaygın yiyeceklere ve bunların sağlık kazandırıcı özelliklerine bakacağız.

ANANAS

Bu tropik meyve vücudun iyileşme gücünü artırıcı bir etkiye sahiptir.Karaciğer veya böbrekler fazla stres altındayken ananas suyu ihtiyaç duydukları takviyeyi sağlar.Yüksek klorik içeriği nedeniyle ananas suyu idrar yollarını uyararak vücudu atıklardan arındırmak için kullanılabilir.Ananas suyu boğazı yumuşatır ve şarkıcılar için çok faydalıdır. Ne mutlu ki konserve ya da şişelenmiş ananas suyu, taze ananas suyu ile aynı şifalı etkilere sahiptir.

BADEM

Badem muhteşem bir kuruyemiştir. Bütün olarak da yenebilir, yağı ve sütü de çıkarılabilir.Yağı dahili ve harici kullanım için mükemmeldir. Çoğunlukla derinin emilimi engelleyen yüzeyi temizlendikten sonra kullanılır. Badem vejeteryanlar için muhteşem bir protein kaynağıdır. Manganez, fosfor ve potasyum deposudur. Çok rahat hazmedilir ve gözlere de çok iyi gelir. Badem yağı vücut bakımı için en güzel şeylerden biridir. Geceleri, ayaklarınızı soğuk suyla yıkayın. Sonra da sıcak suda birkaç dakika bekletin. Ayakları bolca kan gidecek bu da bütün bedeni canlandıracaktır. Sonra ayaklarınızı badem yağı ile ovun, üstüne pamuklu bir kumaş sarıp büyük çoraplar giyin ve bu şekilde uyuyun.

BAKLAGİLLER

Kuru baklagiller ailesi faülye,bezelye ve mercimek gibi bitkileri içerir.Pirinç,buğday ya da mısır gibi tahıllarla birleştirildiklerinde tam bir protein oluştururlar ki bu da vejeteryan beslenmenin temelidir.Kuru fasülye ve bezelye kandaki hemoglobin miktarını artırır.Çimlenmiş baklagiller,özellikle mercimek ve maş fasülyesi pişirilmiş ya da çiğ olarak salatalarda yenebilir.Baklagillerin en sağlıklısı besleyici ve sindirim kolay maş fasülyesidir.Pirinç ve sebzelerle birlikte pişirildiğinde hayatınız boyunca yiyebileceğiniz ,enzimler tarafından ön sindirime uğramış eksiksiz bir yiyecektir.

BAL VE ARI POLENİ

Bal çok muhteşem bir besindir ancak günde 28 gramdan fazlası önerilmez.Astım,saman nezlesi,alerjiler,sindirim sıkıntıları,eklem iltihabı,hemoroit,cilt sorunları  ya da kalp güçsüzlüğü gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.Besinlerin özümlenmesine vücuttan atılmasına destek olur ayrıca ömrü uzatır.Bal kalsiyum kaybını azaltır ve kadınların üreme sistemlerini yeniler.

BUĞDAY

Buğdaya çok haklı bir şekilde ‘’hayatın direği’de denir. Buğday ununun elde edildiği tam buğday yumuşayıncaya kadar pişirildiğinde mükemmel bir yiyeceğe dönüşür.Bağırsakları temizler ve diş etlerini güçlendirir,cildi güzelleştirir ve kanser de dahil olmak üzere mide sorunlarını tedavi eder.Uzun süre saklanabilir ve bu nedenle de çok iyi bir hayatta kalma yiyeceğidir.Haftada bir gün tam buğday orucu tutun.Biraz süt ve balla hazırlayıp yiyebilirsiniz.

ELMA

Elmanın anavatanı Orta Doğu olarak düşünülür.İncil’de bahsedilen Cennet Bahçesi’nden geldiği söylenir. Günümüzde elma en yaygın en güzel meyvelerden biridir. Herkes şu deyişi iyi bilir: ‘’Günde bir elma doktoru uzak tutar’’. Elma bedeni ve kanı arındırır. İçinde bolca sodyum, potasyum, magnezyum, B ve C vitaminleri bulunur.Her sabah bir elma bedeni güçlendirir. Yemeğin sonunda yendiğinde hazmı kolaylaştırır. Pişmişi de çiği de faydalıdır. Elmaları nasıl hazırlarsanız hazırlayın arındırıcı özelliktedir.Uyku öncesi iki ya da üç pişmiş elma yemek boşaltımını düzenler  ve kabızlığı önler. Pişmiş elma ve yumuşak peynirden oluşan bir beslenme kanı arındırır ve yeniler.

HİNDİSTAN CEVİZİ

Hindistan cevizi en sağlıklı ve yiyeceklerden biridir. Kilo almada ve vücut geliştirmede çok faydalıdır. Hindistan cevizindeki protein tüm gerekli amino asitleri içerir ve yağı da çok rahat sindirilir. Serinletici bir yaz içeceği olarak kemiklere ve dişlere iyi gelir, ayrıca idrar yolu rahatsızlıkları kabızlık, kusma, yorgunluk, kaygı ve güçsüzlüğe iyi gelir.

HURMA

Hurma palmiyesi birçok kadim insan için kutsaldı. Akademisyenler İncil’de bahsedilen Cennet Bahçesi’ndeki hayat ağacının hurma olduğunun düşünmektedir. Hurmanın kabuğu bol lif sağladığından çok mükemmel bir müshildir. Dizanteri tedavisinde de kullanılır. Hızlı enerji edinmek isterseniz sağlıklı bir atıştırmalıktır.

KARABİBER

Kurutulmuş ufak bir meyve olan karabiber dünyadaki en meşhur baharattır ve çok faydalıdır. Taze öğütüldüğünde çok etkili bir kan arındırıcıdır. Yemeğin hazmını kolaylaştırır ve midenin altı kısmından gazın atılmasını sağlar.Karpuza serpildiğinde gaz oluşmasını önler.

KARPUZ

Karpuz çoğu zaman önemsenmez halbuki çok tedavi edici bir meyvedir. Özellikle çocuklar için hava sıcak olduğunda mükemmel bir yiyecektir. Oruç tutarken çok iyi gelir. Karpuzdaki şeker günlük faaliyetinizi sürdürmeniz için gerekli enerjiyi de verir. Bağırsaklardaki gaz boşaltımı ve karaciğerin temizlenmesi için kullanılabilir. Gaz oluşumunu engellemek için en iyisi biraz karabiber serpmektir. Karpuz suyu çok faydalıdır özellikle nezle olacağınızı hissettiğinizde tüketebilirsiniz.

KEREVİZ SAPI

Klasik Yunan tıp yazarı Dioskorides, kereviz sapını, yatıştırıcı etkisi için yemeyi önermiştir. Esasında kereviz sapı sinir sistemi için epey rahatlatıcıdır ve sinirleri yatıştırmak için kereviz sapı suyu içmek birebirdir.Kereviz sapı ayrıca iç organları arındırır. İpe benzeyen lifleri bağırsağın iç duvarını fırça gibi temizler.Kereviz sapının göbeği ise kalp krizine karşı koruyucudur.

LİMON

Mükemmel bir C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum kaynağı olan limon eskiden yiyecekten çok ilaç olarak kullanılırdı. Limon, asitlerin karıştırılıp atılmasını sağlayarak kanı temizler. Limon  asitli olsada kan üzerindeki etkisi alkalidir. Karaciğer rahatsızlıklarını tedavide yardımcıdır. Boğazınız ağrıdığında ,grip olduğunuzda ya da ateşiniz yükseldiğinde sıcak suya limon suyu ve bal katarak yumuşatıcı bir içecek yapabilirsiniz.

YOĞURT

Ev yapımı yoğurt her gün yenebilir. B 12 vitamini açısından zengindir ki bu da sinir sistemi için vazgeçilmezdir. Vücut B-12 vitaminini sebzelerden elde edemediği için vejeteryan beslenmede yoğurt önemli bir yer tutar. Mide ve bağırsaklar için doğal bir temizleyicidir. Asidik ortamı nötrleştirir ve bağırsak florasını zenginleştirir. Bağırsak florası, antibiyotik gibi ilaçlar kullanıldığında yok olabilir. Ev yapımı yoğurdu düzenli tüketmek florayı tekrar canlandırır. Ev yapımı yoğurt çok mükemmel bir şampuandır, vücudu derinlemesine temizler ve etkili bir antiseptik oluşturur. Peki neden marketten alınan yoğurt değil de ev yapımı yoğurt? Yoğurttaki en çok fayda sağlayan aktif içerik laktobasillus bakterisinden gelir. Bunlar dost bakterilerdir ve sindirime yardımcı olurlar, ayrıca bazı düşman bakterileride yok ederler.

ZERDEÇAL

Zerdeçal parlak sarı bir toz haline getirilerek tüketilen bir köktür. Köri tozunun içindeki en temel baharattır ve ona rengini verir. Batıda hardalı renklendirmek için kullanılır. Zerdeçal Hindistanda yüzyıllardır kabul edildiği gibi şifalı bir yiyecektir. Diyabet ve kanseri önlemede çok yardımcı olduğu düşünülmektedir.

PORTAKAL

Portakal asitli bir meyvedir, limon gibi kan üzerinde alkali etkisi vardır. Portakal, asitlerin ve mukusun atılmasını sağlayarak kanı temizler. Astım yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği kalp ve karaciğer için çok faydalı olduğu bilinir.

PAPAYA

Papaya bir cennet meyvesidir. Özellikle mide ve bağırsaklar için çok yumuşatıcıdır.Aslında bir sindirim enzimi olan papain içerir. Sütlü suyu çağlar boyu siğil, egzama, bağırsak kurdu ve ülser gibi rahatsızlıklarda kullanılmıştır.

Posted in Genel
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!