Masa Düzeni

13/10/2023

Amerikan

Yemek düzeni sağdan sola,içecek düzeni soldan sağadır. Tabaktan en uzak konumda bulunan sırasıyla çatal, bıçak ya da kaşıkla yemeğe başlanır.

Çin

Tabağınızda biraz yemek bırakmak, ev sahibinin cömert bir tabak hazırladığını gösterir.

Japon

Servis tabaklarının tasarımını kapatmamak için tabaklar tamamen doldurulmaz ve yemek çubukları, yemek yiyen kişinin tam önüne yerleştirilir. Yemekte renk dengesi, pişirme teknikleri ve beş duyu  (tatlı, tuzlu, ekşi) daima dikkate alınır.

Yemek çubukları nasıl kullanılır?

Yemek çubuklarını asla yalamayın, çapraz bir şekilde tutmayın veya pirinç kasesine doğrudan dikey olarak doldurmayın.

Tay

Çatal sadece temel yemek aleti olan kaşığa yemeği itmek  için kullanılır. Yemeğe önce yaşlılar başlar ve öğünler her zaman birlikte yenir. Yemek çok lezzetli olsa bile,yemeğin cömertce hazırlandığını göstermek için tabakta biraz bırakılır.

Kore Masası

Geleneksel bir öğiünde marine edilmiş sebzeler ya da kimchi gibi sofradaki herkesin yiyebileceği banchan adı verilen mezeler bulunur. Genellikle sofrada herkese ayrı pirinç servis edilir ve herkes kaşıklarını ve yemek çubuklarını kullanarak masadaki küçük tabaklardan kendine servis yapar.

Hint/ Nepal

Geleneksel olarak yemek sağ elle yenir. Sol eli kullanmanın temiz olmadığı düşünülür.Bu tutum  Hindistan’da Orta Doğu’nun ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaygındır.

*Thali hem yemek servisi yapmak için kullanılan yuvarlık bir tabak anlamına gelir hem de pilav ve ekmek eşliğinde servis edilen bir miktar et veya sebze yemeğinden oluşan Hint usulü yemeği ifade etmek için kullanılır.

Bazı aileler yerde oturarak , üzerine bütün yemeklerin serildiği büyük bir muz yaprağından yemek yerler.

Elle nasıl yemek yenir ?

Sadece sağ elinizi kullanınız.

Avucunuzu değil sadede parmaklarınızı kullanınız.

Başparmağı yemeği azımıza itmek için kullanınız.

Ekmeği bölerken sadece parmaklarınızı kullanınız.

Posted in Genel
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!