Levrek Balığı

Levrek, efsaneleşmiş adı ile “Balıkların Şahı”,  en lezzetli balıklardan olan levrek için “balıkların şahı” tabirinin kullanılması gayet yerindedir…Etçil ve yırtıcı bir balıktır. Bu yüzdende tüm etçil balıklar gibi lezzetlidir. Tabi ki üreme zamanı hariç. Karides, yengeç, kurtlar ve tabi ki de küçük balıklarla beslenir.

Genel Özellikleri

Levrek familyasını meydana getiren, soğuk ya da ılık denizlerde yaşamını sürdüren balık türlerine verilen isimdir. Vücutları fusiform biçiminde ve derileri büyükçe pullarla kaplı haldedir. Sırt kısmı kurşun rengindeyken; karnı gümüş renklerindendir. Üzerinde küçük kara benekler bulunduğundan bazen alabalık ile benzetilirler. Levreklerin boyları genellikle 40 ila 100 cm arasındadır. Ağırlıkları ortalama 10 kg’dır.

Levrek ülkemizde Karadeniz, Marmara ve Akdeniz kıyılarında görülmektedir. Genellikle her mevsimde bulunur. Levrekler, sonbahar aylarında ırmak kenarlarında da üremeye başlarlar. Bu esnada buralarda sürüler halinde bulunurlar. Karadeniz civarında dere ağzında kış aylarında, Akdeniz’de ise genelde Nisan ve Mayıs aylarında ürerler. Levrekler bu bölgelerde yaygın olarak çiftliklerde yetiştirilir.

Levreğin özellikleri nelerdir ?

 • Vücutları yapıları füzeyi andırır bir formdadır ve yan çizgilerinde 65 ile 80 adet arasında pul mevcuttur. Aslında vücudun tamamı pullarla kaplıdır.
 • Omur sayısı 12-13 civarındadır. Üzerlerindeki solungaç kapağının üst kısmında dikene benzer bir çıkıntı yer alır.
 • Genelde denizlerde, bazen de acı su bölgelerinde yaşayabilirler. Ilık denizlerin sığ bölgelerinde yaşarlar. Çok gezici olmadıklarından yerlerinden pek ayrılmazlar. Zaten genç dönemlerinde gruplar halinde gezer bir türdür.
 • Yaşamak için suyun derin, karanlık ve kuytu alanlarını tercih ederler. Gemi batıkları, kayaların oyukları levrekler için oldukça idealdir.
 • Ömürleri ortalama 20 yıl olan levreklerin; ortalama 50-60 cm olan boylarının bazen 1 metreye çıktığı görülebilir. 40 cm’den küçük olan levreklere de ispendek ismi verilir.
 • Üreme dönemleri, Ocak ve Mart ayları arasındadır. Bu dönemlerde 000-2.000.000 arasında yumurta bırakabilirler. Üreme dönemlerinde yağsızdırlar ve lezzetli değildirler.
 • Sadece çiftliklerde yetiştirilen levrekler yılın her dönemi lezzetli ve yağlıdır.
 • Etçil bir beslenme biçimiyle yaşayan levrekler yırtıcı canlılardandır. Sıklıkla karides, yengeç ve minik kurtlarla beslenirler.
 • Ülkemizde genellikle Karadeniz, Akdeniz ve Marmara denizlerinde bulunur.
 • Levreğin Faydaları Nelerdir?
 • En mühim faydası kas fonksiyonlarını düzene sokmayı sağlayan proteinler içermesidir. Bu proteinlerden yararlanabilmek için pişirme yöntemi büyük önem taşır. Bunun için kızartma yöntemlerinden uzak durmalısınız. Levreği, ızgara, buğulama gibi yöntemlerle pişirmek en doğrusudur. Ancak hem sağlık hem lezzet açısından düşünülürse en uygunu buğulamadır. Levreğin içindeki protein, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük kısmını tamamlar. Orta boylardaki bir levrekte ortalama 24 gram kadar protein mevcuttur.