Levrek Balığı

24/12/2018

Gezici balıkların belli başlılarındandır. 15-16 kilo ağırlığında ve bir metre büyüklüğünde olanları vardır. Vücudu tamamiyle iri pullarla kaplıdır.Etçil beslenme biçimi ile yaşayan levrek yırtıcı bir balıktır. Ülkemizde genellikle Karadeniz,Akdeniz ve Marmara’da bulunur.Yaşamak için suyun derin, karanlık ve kuytu yerlerini severler. Sırtı koyu kurşuni renkte, yanları açık kül ve gümüş renginde, karnının altı beyazdır. Başının bazı yerleri ile solungaç kapakları yaldızlıca, yan çizgisi doğru,çok düzgün ve esmercedir. Büyüklükçe orta halde olan gözleri çukurda ve iris tabakası parlak siyah ve kırmızı renklerle karışık olup kulak kapaklarına kadar uzanan kıkırdakların kenarı saydam ve tarklı, kulağın yarığı geniş ve kapakların sonunda ikişer tane sivri dikenler vardır. Üst ve alt çenelerinde birtakım eğe dişleri vardır,beyaz dilinin ortasıyla iki yanlarında ve ağzının tavanında dahi dişleri bulunur. Yelesi 8-9 tane dikenden,sırt yüzgeci de 13 tane kılçıktan meydana gelmiştir, ikisi de bir durumdadır. Anus yüzgeci 3 tane ufak dikenle 11 kılıçtan ibarettir.Sırt yüzgecinin üçte biri kadar olan yazın yüzgeçleri 16’şar kılıçtan ve göğüs kanatları birer dikenle 5’er kılçıktan ibaret olup kuyruk kanadı çataldır.Bir kilodan eksik ağırlıkta olan levrek balığına ispendek denir.

Levrek balığı pek kuvvetli ve çok çevik olduğundan bu balığı avlamak için gayet kuvvetli olta ile ustalık ister.Bu balık yılın her mevsiminde bulunur,fakat asıl av zamanı haziran ortasında başlar,kasım sonlarına kadar sürer.Levrek balığı pek kuvvetli ve çok çevik olduğundan bu balığı avlamak için gayet kuvvetli olta ile ustalık ister.Bu balık yılın her mevsiminde bulunur ,fakat asıl zamanı haziran ortasında başlar , kasım sonlarına kadar sürer. Ömürleri ortalama 20 yıldır.

En lezzetli balıklardan olduğu için ‘’Balıkların Şahı’da denir.

Levreğin Faydaları Nelerdir?

En mühim faydası kas fonksiyonlarını düzene sokmayı sağlayan proteinler içermesidir. Bu proteinlerden yararlanabilmek için pişirme yöntemi büyük önem taşır. Bunun için kızartma yöntemlerinden uzak durmalısınız. Levreği, ızgara, buğulama gibi yöntemlerle pişirmek en doğrusudur. Ancak hem sağlık hem lezzet açısından düşünülürse en uygunu buğulamadır. Levreğin içindeki protein, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük kısmını tamamlar. Orta boylardaki bir levrekte ortalama 24 gram kadar protein mevcuttur.

Posted in GenelTags:
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!