Kırlangıç Balığı

21/01/2019

Kırlangıç balıkları yerli balıkların başlıcalarındandır. Kırlangıç balığı birkaç nevidir.Bunlardan asıl kırlangıç balığı rengi gayet güzel kırmızı ve bazı yerleri altın yaldızlı ve şekil ve büyüklüğü çeşitli olan yan kanatları da gayet göz alıcı renklerde ve ağzı büyük ve körüklü olduğu gibi alt ve üst çenelerinin ön tarafında az ve ufak olarak sıkça kadife dişleri vardır. Büyük ve renkli gözleri başının üstünde yüksek bir halde bukunup iki gözü birbirinden derin çukurla ayrılmıştır.Ağzında dili yoktur.Fakat alt çenesinin içi yukarı kalkıp dil işini görür.

Gözlerinin üstünde ve ön tarafında ve başının üstünde birer dikenleri olduğu gibi kulak kapaklarının hem üstünde ve hem yakınında ikişer tane üçgen şeklinde kemikleri ve bu kemiklerin büyük dikenleri vardır. Başı ile sırtının rengi koyu kırmızı ve üzerinde kahverengi dalgalar vardır. Bazı yerlerinde açık yeşil ebruler görülmektedir. Bir dereceye kadar ufak olan üçgen yelesi dokuz dikenden yapılıdır,bunun yanında başlayan ve 16 kılçıktan yapılı bulunan sırt  yüzgeci kuyruğuna kadar uzanır .Bunlar kırmızı ve beyaz ebrularla nakışlıdır. Kırlangıç balığı anus yüzgeci 15 kılıçtan ibarettir.Açık turuncu renkte bulunan karın yüzgeçleri karnın kenarlarında ve altışar tane kılçıktır.

Bunlara yakın olan yan kanatları çok geniş ve bir tarafı koyu yeşil ile siyah, kenarları mavi,öteki tarafı turuncu ve koyu kırmızı renktedir. Yele ve sırt yüzgecinin yanlarında iki sıra kalın dikenler vardır, vücudu gayet ufak ve sert pullarla örtülüdür.Kuyruğunun kanadı uzunca olup ucu keskin düz ve rengi açık kırmızı ile pembedir. Kırlangıç balıklarının 8 kilo ağırlıkta ve 75 santim uzunlukta büyükleri vardır.Ağlarla avlanır,gündüzleri oltabve parakete ile de tutulur.Marmara denizinde akıntılı yerlerde çok bulunur.Yılın her mevsiminde avlansa da yazın avlananlar daha beğenilir.Bu balıklar karada daha ölmezden önce kendisine mahsus bir ses çıkarır.balıkçılardan bazıları bundan çekinerek pek avlanamak istemezler. Çok ufakların da Derviş denir ve ağlardan çıkarılırken tutulmayıp denize atılır.

Kırlangıç balığının buğulaması çok lezzetli olur.Etinin lezzeti ve yararı ayrıca her mevsimde bulunması nedeniyle ekonomiktir.

Kırlangıç balığının faydaları nelerdir?

Kırlangıç balığının faydaları nelerdir; içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde zihin açılarak hafıza kaybı ve unutkanlık oranı azalır. Haftada 2 kere balık tüketenlerin tüketmeyenlere oranla çok daha etkin bir hafızaları bulunuyor. Kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlayan Omaga – 3 bulunan balık kalp krizi risklerini de önleme etkili bir rol oynar. İçerisinde fosfor ve A vitamini bulunduran balık göz sağlığı için bilinenden çok daha önemlidir. Depresyon ilaçlarının çoğunda bulunan Omega – 3 yağı sinir sisteminin dağılmasını önlüyor. Bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Kış aylarında sık rastlanan grip ve soğuk algınlığı yağ asitleri içeren balık sayesinde önleniyor. Vücudun ana kaynaklarından biri olan protein doku oluşumunda ve hücrelerin yenilenmesinde büyük rol oynuyor. Vücuttaki yağların birikmesini önler. Felç riskini azaltır. Balık tüketenler kansere yakalanma riski daha azdır. Yüksek tansiyonu önler.

Posted in GenelTags:
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!