Neden Balık Tüketmeliyiz?

06/02/2023

Hızlı ve sağlıksız gıda tüketimiyle kendi mutfak kültürümüze, eski yeme alışkanlıklarına yabancılaşmış bulunmaktayız. Bu yabancılaşma alınan aşırı kilolara, şeker hastalığı ve kanser başta olmak üzere birçok hastalıkların yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Balık içerdiği omega 3 yağı ile tüm hastalıklara ve özellikle Alzheimer ve kanser hastalığına karşı engelleyici özelliği ile dünya sağlık otoritelerince kabul görmüş sağlıklı besinlerden biridir. En eski beslenme kaynaklarının başında yer alan balık ve diğer deniz ürünleri sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Balık eti A vitaminini, D vitaminini ve B vitaminleri açısından zengindir. Özellikle soğuk kış günlerinde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri dolayısıyla bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesine destek olmaktadır.
Ayrıca iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından zengindir. Bu olumlu etkilerin sağlanabilmesi için haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir. Hayatımızı denizle birleştirmek için farklı bir bakış açısı geliştirmek gerekir. Deniz çok büyük bir mavidir. Onunla yaşadığınız, içinde yüzdüğünüz ve tutkuyla bağlı olduğunuz denizi sevin, benimseyin, onunla yaşamın daha güzel olduğunu keşfedin.
Denizle yaşamanın başka bir güzelliği ise içinde yaşayan sayısız balık ve deniz ürünleridir. Kabuklulardan kıkırdaklılara, kemiklilere kadar binlerce değişik türde o kocaman mavinin içinde yaşamaktadır. Denizden gelen bereketin de sofralarımızda büyük bir keyif yaratacağından hiç şüpheniz olmasın.

Sağlıklı bir yaşam için balık tüketin.
Alıntı: Gülhan Kaya

Posted in Balık ve Yaşam
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!