Magnezyum

22/06/2021

Magnezyuma aslında ideal migren tedavisi gözüyle bakabilirsiniz:
Hem koruma hem atak tedavisinde kullanılır, yan etkisi yoktur, kullananlarda sağlık riski oluşturmaz.
Kainatta ve dünya üzerinde bulunan magnezyumun kaynağı, eski yıldızlardır.
Vücudumuzdaki magnezyum (diğer mineraller ile birlikte tabi) bize eskimiş yıldızların tozundan gelmektedir. İnsan vücudunda magnezyum, üç yüzü aşkın biyokimyasal reaksiyonda kullanılır. Mitokondriyal enerji üretimi RNA ve DNA sentezi, protein, beyin ve vücut kimyasalları (seratonin ve dopamin) üretimi, hücreler arası ve sinir- kas iletimi, kas ve demir gevşemesi, hücre ve kemik yapımı, besinlerle alınan karbonhidratların işlenmesi, kan şekeri düzeylerinin kontrolü ve antioksidan (glutatyon) üretimi bunların sadece küçük bir ksımıdır. Magnezyum, bağışıklık, kalp-damar.kas-iskelet ve sinir sistemlerimizin saat gibi çalışmasını sağlar. Vücuttaki magnezyumun yüzde 60’ı kemiklerde, yüzde 39’u bağ dokusu ve kaslarda, yüzde biri ise serumda bulunur. Bağırsaklardan emilir ve böbreklerden atılır.
Magnezyum eksikliği nedenlerini dört ana başlık altında toplayabiliriz
1.Yetersiz alım
2.Yetersiz emilim
3.Fazla kullanım
4.Fazla atılım
Magnezyumun besin yoluyla takviyesi mümkündür.Çünkü besin yoluyla diğer mineraller, vitaminler ve bitkisel besin maddeleri de alınır. Alınan selüloz ve sindirilemeyen karbonhidratlar bağırsak florasının gelişimine katkıda bulunur. Magnezyumu yüksek besinler tüketmenin yanında, rafine karbonhidrat, şekerli ürünler ve gazlı içeceklerin mümkün olduğunca tüketilmemesini, kahve ve alkol alımının azaltılması gerekir.Şekerli ve rafine karbonhidratlı besinler, insülin salgısı ve insülin direnci nedeniyle zaten migren ve fibromiyaljiyi kötüleştirir. Ayrıca kilo almaya ve metabolik sendroma neden olarak da hastaların ağrı sıklık ve şiddetini artırır.
Magnezyum oranı en yüksek besin grubu yeşil yapraklı sebzeler, özelikle koyu yeşil yapraklılardır. Bu sebzelerin arasında ilk üç sırada ıspanak, pazı, kıvırcık ve kara lahana yer alır.Kırmızı et, kuruyemişler, balık ve kabuklu deniz ürünleri ,yoğurt ve kefir, kepekli tahıllar, baklagiller, avokado, kuru meyve, bitter çikolata, muz, bamya, kişniş, keçi peyniri ve enginarda vardır.Kaynaktan elde edilen maden sularında diğer minareller ile beraber magnezyum da bulunur.Günlük içtiğimiz su içerisinde de az miktarda da olsa magnezyum bulunur.

Posted in Genel
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!