D Vitamini

06/07/2021

D vitamini hem bir vitamin hem de hormondur. Vücudun kalsiyum ve magnezyum metabolizmasında önemli rolleri olan, kemik sağlığının vazgeçilmez vitaminidir. D vitamini güneş ışığında vardır. Güneş kremleri ve kapalı yerlerde durmak D vitamini eksikliğine neden olur. Bağışıklık sistemini sakinleştirerek hastalardaki enflamasyonu azaltır. D vitamini ayrıca magnezyum emilim ve metabolizmasında önemli bir role sahiptir, bu nedenle D vitamini eksik olan hastalarda magnezyum eksikliğide görülmektedir. Seratonin metabolizmasında görev alır, bu nedenle migren ile birlikte depresyonu olan hastaların tedavisine eklemek, tedaviye yanıtı artırır.

D vitamini düşük olan hastaların migrenleri daha genç yaşlarda başlar. Kronik migreni olan hastaların yüzde 42’sinin D vitamini düzeyleri düşüktür ve yaygın ağrılarının kontrolünde zorluk yaşanır. Takviye sonrasında hastaların ağrılarında belirgin azalma olur.
Kronik D vitamini eksikliğinin migren dışında kemik erimesi, tansiyon yüksekliği, diyabet, bazı kanserler, fibromiyalci, depresyon, inme ve kalp krizi riskinde artışa neden olduğu da unutulmamalıdır. Yoğun alkol kullanımı bağırsakta geçirgenlik artışına neden olur, diğer besin maddeleri ve vitaminler ile birlikte D vitamini eksikliğine neden olur.
Yiyecek olarak süt ürünleri, yumurta sarısı, balık yağı, yağlı balıklar ve kabuklu deniz ürünlerinde D vitamini bulunur.

Posted in Genel
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!