Altını Çizdiğim Notlar

28/12/2021

Brillat – Savarin dünyanın en büyük gurmelerinden biridir. Asıl işi yemek değil, avukatlıktır. Ama aklını fikrini mutfağa takmıştır. Tek istediğinin, kimyaya. fiziğe, hekimliğe ve anatomiye başvurarak, mutfak sanatını gerçek bilimler arasına sokmak olduğunu söyler. Bu yüzden Mutfağın Felsefe Tarihi ve Üstün Gastronomi Üzerine Derin Düşünceler adlı önemli eserleri yazmıştır. Ayrıca dünya onu şu ünlü sözüyle hatırlar: “Bana ne yediğini söyle, kim olduğunu söyleyeyim.”

Yunanlı filizof Pyhagaros’ın takipçileri ,bir arkadaşın evinde kesilmeyen herhangi bir hayvanın etini yemezlerdi. Ayrıca tanrılara adanmayan herhangi bir hayvanı da öldürmezdi. Hayvansal ürün olduğu için yünlü giysiler giymezlerdi. Gaz yapacak yemek de yasaktı. Çünkü gaz çıkarırken, ruhun da vücuttan kaçabileceğinden korkarlardı.

Fransız Devrimi’nin arifesinde ekmek fiyatlarının artmasına öfkelenen işçiler ayaklanmış, buna kızan Kraliçe Marie-Antoinette “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dediği öne sürülmüştü. Aslında bu durum yanlış çeviriden kaynaklanmıştı. Kraliçe “yağlı çörek” anlamına gelen “Brioche” yesinler demiş, bu kelime pasta olarak çevrilmişti.

Soğandan en erken söz ediliş M.Ö 3200’lere dayanmaktadır. Mısır’da Firavun Ramses’in mumyasındaki göz çukurlarına küçük soğanlar yerleştirildiği görülmüştür.Yine Eski Mısır’da yoksulların soğan, bira ve ekmekle beslendiği saptanmıştır. Piramitlerin inşaasında çalışan işçiler, günlük verilen soğan, bayırturpu ve sarımsağın miktarının azaltılması üzerine ilk grevi başlatmışlardır.

Aziz Patroklus’un arpa ekmeğini suya batırıp üstüne tuz serperek yemesi, Avrupa’da çorba kültürünün başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Ortaçağda çorbanın içine konan ekmek parçası sayısı, ev sahibinin cömertliğinin ölçüsü olarak kabul edilmiştir.

1739 yılında Paris’te yayımlanan Gifts of Comus adlı gastronomi kitabında, yeni yemek pişirme yöntemi şöyle anlatılır: “Modern aşçılık bir tür kimyagerliktir. Bugünün aşçısı yiyeceklerin analizini yaparak, nasıl sindirileceğini, besleyici özelliklerini, hangi yiyeceklerin birlikte pişirileceklerini keşfetmek zorundadır. Bunun için tam bir bilimsel çalışma gerekmektedir.”

Posted in Genel
\

Rezervasyon Formu
Reservation Form

    error: İçerik korunmaktadır!