Gıda Güvenliği

Lezzeti kanıtlanmış gıdalar.

PARK FORA, gıda güvenliği çalışmalarını profesyonel danışmanlık hizmeti alarak sürdürmektedir. Bu çalışmaları gıda mühendisi liderliğinde PARK FORA GIDA GÜVENLİĞİ EKİBİ yürütür. Park Fora gıda güvenliği ekibi, gıda güvenliği ile ilgili tüm sorunları çözebilmek, çok yönlü olabilmek için çeşitli departmanların şeflerinden oluşur.

Park Fora 2010 yılında ISO 22000-2005 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ve ISO 9001-2000 YÖNETİM SİSTEMİ BELGELERİNİ almaya hak kazanmıştır. Park Fora'da mutfak personeli çalışma kıyafetleri ile çalışır ziyaretçiler için ise bone, galoş ve ziyaretçi önlüğü bulunur. Temizlik ve hijyen kalitesinin daima yüksek standartta tutabilmek için her birim için hazırlanmış olan temizlik talimatları Park Fora personeline eğitimler ile aktarılmış olup işletmemizin uygun yerlerinde asılır. Tüm sebzeler ve meyveler; meyve sebze dezenfektanı ile dezenfekte edilir.

Soğuk dolaplarda ürünler streçlenerek saklanmaktadır. Bu şekilde Park Fora ürünlerine hiçbir yabancı madde bulaşmasına olanak tanınmaz. Park Fora'da renk kodlu kesme tahtaları ve bıçaklar ile PİŞMİŞ ve ÇİĞ ürün ayrımını sağlanarak ÇAPRAZ BULAŞMA önlenir. Dondurucu ve soğutucularda ürünler etiketlenerek ve kontrol formlarına kayıtlanarak RAF ÖMRÜ kontrol altında tutulur aynı zamanda YASAL ZORUNLULUK OLAN İZLENEBİLİRLİK sağlanmış olur. Park Fora'da uygulanan sistem tamamen kayıt altındadır.Sistem gereği ayda bir kez iç denetim yapılarak genel uygunsuzlukları tespit eder bu uygunsuzlukları gidererek sistemin devamını sağlanır. Amacımız sizlere her zaman leziz, sağlıklı ve güvenli mönüler sunmaktır.

PARK FORA, 2007 yılından itibaren gıda güvenliği çalışmalarını profesyonel danışmanlık hizmeti alarak sürdürmektedir. Bu çalışmaları gıda mühendisi liderliğinde PARK FORA GIDA GÜVENLİĞİ EKİBİ yürütür. Park Fora gıda güvenliği ekibi, gıda güvenliği ile ilgili tüm sorunları çözebilmek, çok yönlü olabilmek için çeşitli departmanların şeflerinden oluşur. Park Fora 2010 yılında ISO 22000-2005 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ ve ISO 9001-2000 YÖNETİM SİSTEMİ BELGELERİNİ almaya hak kazanmıştır. Park Fora'da mutfak personeli çalışma kıyafetleri ile çalışır ziyaretçiler için ise bone, galoş ve ziyaretçi önlüğü bulunur. Temizlik ve hijyen kalitesinin daima yüksek standartta tutabilmek için her birim için hazırlanmış olan temizlik talimatları Park Fora personeline eğitimler ile aktarılmış olup işletmemizin uygun yerlerinde asılır.

Tüm sebzeler ve meyveler; meyve sebze dezenfektanı ile dezenfekte edilir. Soğuk dolaplarda ürünler streçlenerek saklanmaktadır. Bu şekilde Park Fora ürünlerine hiçbir yabancı madde bulaşmasına olanak tanınmaz. Park Fora'da renk kodlu kesme tahtaları ve bıçaklar ile PİŞMİŞ ve ÇİĞ ürün ayrımını sağlanarak ÇAPRAZ BULAŞMA önlenir. Dondurucu ve soğutucularda ürünler etiketlenerek ve kontrol formlarına kayıtlanarak RAF ÖMRÜ kontrol altında tutulur aynı zamanda YASAL ZORUNLULUK OLAN İZLENEBİLİRLİK sağlanmış olur.

Park Fora'da uygulanan sistem tamamen kayıt altındadır.Sistem gereği ayda bir kez iç denetim yapılarak genel uygunsuzlukları tespit eder bu uygunsuzlukları gidererek sistemin devamını sağlanır. Amacımız sizlere her zaman leziz, sağlıklı ve güvenli mönüler sunmaktır.