ABOUT US

HAVE YOU TRIED THE NEW LEGEND 'PARK FORA' IN ISTANBUL ?

Very special seafood restaurant, surrounded by the unique view of Bosphorus and the green nature of Kurucesme Park:Park Fora.

With its extraordinary location, well designed architecture and cosy atmosphere, Park Fora is more different than any other classical fish restaurants.

Here you can try not only daily fish dishes but also a variety of cold and warm seafood appetizers and specialities of Mediterranean kitchen that you can not taste any where else.Also the rich wine and cigar menu are prepared according to the need of customers.You can find a selection of French, Italian, American, Chile and Australian wine, together with the Turkish ones.

The seating capacity is 200 in winter and 300 in summer with the lovely garden and terrace.

Park Fora is succesfully managed by Ali Rıza Yılmaz and İlhan Çulha who believe in permanent quality and innovation.

With our superior quality of food and well trained personnel we welcome, since 6 years, important people from business, art, politics, sport and media world.

If you also want to experience a different eating pleasure on the Bosphorus, we will be waiting you at Parkfora.

Special Wine List

We have exclusive and special wine list of Turkey.Chateau Petrus , Chateau Latour , Chateau Mouton , Chateau Margaux , Chateau Lafite , Chateau Le Pin , Chateau d’Yquem ,Gaja Barolo , Sassicaia , Amarone , Opus One , Caymus , Montrachet , Chablis Premier Cru and Grand Cru.

Certificate of Registration

PRESS

1 2

CONTACT  US

Muallim Naci Cad.Cemil Topuzlu Parkı İçi No:54/A
Ortaköy/İstanbul Türkiye

+90 (212) 265 50 63Phone:
+90 (212) 265 50 67 
+90 (533) 619 36 85 
+90 (212) 265 50 72Fax:
E-mail: info@parkfora.com

CONTACT  FORM

GİZLİLİK PolİTİkası

Üçünçü Kişi Ya Da Kuruluşların Takip Sistemleri
Parkfora.com sitesi olarak kişisel gizlilik haklarınıza saygı duyuyor ve sitemizde geçirdiğiniz süre zarfında bunu sağlamak için çaba sarfediyoruz.Sitemizde sadece analiz amaçlı olarak takip sistemi kullanılmaktadır.Bu konu alt paragrafta detaylı olarak anlatılmaktadır.Bu veriler dışında herhangi bir bilgi tarafımızca saklanılmamaktadır.

Üçünçü Kişi Ya Da Kuruluşların Takip Sistemleri
www.parkfora.com Google Analytics gibi çeşitli üçünçü kişi ya da kuruluşların takip sistemlerini kullanır. Google Analytics, Google Inc. Şirketinin Web Analiz Hizmetidir. Google Analytics kullanıcıların bilgisayarından topladığı bilgileri (IP adresi dahil) istatistiksel amaçlarla Amerika’daki Google sunucusuna aktarır ve bilgiler burada saklanır. Toplanan bilgiler sitemizde bulunan kullanıcıların yapmış olduğu tercihleri değerlendirmek, sitemizin aktivite raporlarını düzenlemek ve site hizmetlerini geliştirmek amacıyla kullanılır. Google, IP adresi de dahil olmak üzere kullanıcıların bilgilerini kendisinde saklı olan diğer bilgiler ile birleştirmez ve bu bilgileri kanuni ve yasal bir gerekçe olmadığı sürece üçüncü kişilerle paylaşmaz. Sitemizde bulunan kullanıcılar tarayıcılarında uygun ayarları seçerek çerezlerin kullanımını kıstılayabilirler. Ancak bu durumda sitemizin tüm özeln liklerinden faydalanamayabilirler. Sitemizde bulunan kullanıcılar Google tarafından kişisel bilgilerinin yukarıdaki şartlar ve gerekçeler dahilinde toplanmasını ve kullanılmasını onaylamış olmaktadırlar.

Soru ve Şikayetleriniz
Her türlü soru ve şikayetleriniz için info@parkfora.com adresine mail atarak ya da sitemizde bulunan telefon numaralarından müşteri destek hattımıza ulaşabilirsiniz.

E-posta: info@parkfora.com

Read More

Parkfora Ankara Garden is your service

Parkfora Ankara Garden is waiting for you with its sweetly smelling flowers and all green trees,to give you a calm break without the noise and exhausting life of city.

Geri

Read More

New Web Site is Online

New Web Site is Online

Geri
parkfora 2011 Türkçe